fbpx

Zimowy spacer z dzieckiem

Mróz zasnuł świat swoją powłoką. Chłód szczypie w policzki, a najmilsze chwile dnia to te spędzone w domowym zaciszu, przy kubku herbaty lub gorącego kakao. Ale zima to nie tylko siedzenie pod ciepłym kocem. Nawet w mroźną pogodę spacery z dzieckiem mogą być przyjemne, a z pewnością są konieczne. Należy jednak pamiętać, aby odpowiednio przygotować do nich malucha. Podpowiadamy, jak zorganizować zimowe wycieczki z dzieckiem.

Wychodzić powinniśmy ze smykiem w każdym wieku, nawet niemowlakiem. Kluczową rolę będzie jednak pełnić temperatura. Przy -10oC z kilkumiesięcznym dzieckiem lepiej zostać w domu. Powyżej tej granicy powinniśmy przyzwyczaić maluszka do warunków atmosferycznych rozpoczynając spacery od 5 do 10 minut i stopniowo je wydłużać.

Przeziębienie nie stanowi przeszkody w korzystaniu z uroków zimowych wojaży. Jeżeli dziecko nie gorączkuje, może wychodzić. Należy przy tym unikać dużych skupisk ludzi, ponieważ to od innych najłatwiej złapać infekcję. Świeże powietrze jest zdrowe i korzystnie wpływa na dobre samopoczucie oraz kondycję fizyczną.

Szykując dziecko do spaceru należy ubrać je stosownie do pogody. Zimową porą najlepszym rozwiązaniem jest ubiór na tzw. „cebulkę”. Unikajmy przy tym przegrzewania brzdąca. W przypadku gdy okaże się,  że jest za gorąco, powinniśmy mieć łatwy dostęp, by zdjąć dziecku jedną powłokę odzieży. Jeżeli wychodzimy z maluchem, który leży w wózku, powinniśmy zadbać, by miał o jedną warstwę garderoby więcej niż rodzic oraz dodatkowo przykryć go kocem. Wybierajmy wygodne ubrania, niekrępujące ruchów. Bielizna powinna dobrze przylegać do ciała by zatrzymywać ciepło, ale nie może być za ciasna.

Kombinezon to świetna opcja na mroźne dni. Dla niemowlaków najlepszy będzie jednoczęściowy, ale dla starszych dzieci świetnie sprawdzą się dwuczęściowe. Bardzo ważny jest materiał, z którego wykonany jest kombinezon. Najlepsze będą bawełniane lub z innej oddychającej tkaniny.

W okresie zimowym dziecko powinno dużo pić, aby skóra była nawilżana także od wewnątrz. Starajmy się również zadbać o wilgotne powietrze w mieszkaniu, np. za pomocą nawilżacza lub zwykłych, wilgotnych ręczników rozwieszonych na kaloryferze.  Aby zapobiegać bolesnym i nieprzyjemnym podrażnieniom, przed każdym wyjściem na spacer buzia dziecka powinna być posmarowana kremem natłuszczającym, który uchroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Kategorycznie unikajmy kremów z dużą zawartością wody, przez które skóra szybciej się wyziębia, a które mogą również doprowadzić do nieprzyjemnych odmrożeń. Krem należy zmyć z twarzy po powrocie do domu.

Podczas spaceru co jakiś czas należy sprawdzać, czy dziecku nie jest za zimno lub za gorąco. Najlepszym sposobem będzie dotknięcie karku malca. Jeżeli skóra jest zimna lub spocona – musimy jak najszybciej wrócić ze smykiem do domu, aby nie narazić go na przemarznięcie lub infekcje.

Anna Watras

pedagog – wychowanie wczesnoszkolne
i przedszkolne

dyrektor przedszkola

Zapisz się do Newsletter'a

Chcę otrzymywać porady ekspertów oraz informacje o najważniejszych wydarzeniach
w Pomarańczowej Ciuchci.

Udostępnij

Udostępnij na facebook
Udostępnij na linkedin
Udostępnij na twitter
Udostępnij na email

Zobacz więcej

Aktualności

Nauczyciele #CiuchciaTeam w roli aktorów 🧡

Nauczyciele #CiuchciaTeam Bielany w roli aktorów w przedstawieniu „Wiosenne kłopoty Smerfów”.   Z okazji pierwszych Dni Wiosny nasi nauczyciele z Pomarańczowej Ciuchci na Bielanach sprawili

Chcesz wiedzieć więcej ?

Skontaktuj się z nami

Weź udział wraz ze swoim dzieckiem w Dniu Otwartym w wybranej placówce Pomarańczowej Ciuchci.
👉🏻 Kliknij przycisk poniżej i wypełnij formularz. Do zobaczenia! 🧡