fbpx
Multisensoryka dla dzieci

Multisensoryka dla dzieci

Odkrywamy świat wszystkimi zmysłami

Multisensoryka to przede wszystkim ukierunkowana zabawa mająca na celu poznawanie świata za pomocą zmysłów, której celem jest optymalne wspieranie rozwoju mózgu i posługiwania się zmysłami. Podczas zajęć Multisensoryki dostarczamy dzieciom bardzo różnorodnych bodźców wspierających ich integrację sensoryczną. Stymulujemy wszystkie zmysły: wzroku, dotyku, węchu, słuchu, smaku, czucie głębokie, równowagę.  

Multisensoryka, to przestrzeń możliwości

Rozwojowych: wspieranie całościowego rozwoju dziecka (rozwój połączeń nerwowych w mózgu dziecka)

Profilaktycznych: powstrzymuje deficyty sensoryczne, czyli zbyt małą ilość różnorodnych bodźców potrzebnych do prawidłowego rozwoju

Relaksacyjnych: wyciszenie, rozluźnienie, budowanie poczucia bezpieczeństwa

Zabawowych: uwalnianie naturalnej ekspresji twórczej w formie zabawowej, elastyczne podejście – wychodzenie ze schematów

Relacyjnych: rozwijanie umiejętności współpracy z innymi, pogłębianie relacji, budowanie świadomości ciała i przestrzeni

Edukacyjnych: wpieranie rozwoju poznawczego (m.in. opis elementów świata, poznanie związków przyczynowo – skutkowych, prezentacja procesów przemian substancji)

Skirningowych (przesiewowych): możliwość określenia profilu sensorycznego dziecka (w przypadku, kiedy dziecko w przesadny sposób dąży lub stroni od konkretnych bodźców sensorycznych, jest to sygnał sugerujący zaburzenia integracji sensorycznej)

Motorycznych: usprawnienie małej motoryki (pracy dłoni i stóp) mającej wpływ na rozwój mowy. 

Multisensoryka – zajęcia wspierające integrację sensoryczną

Multisensoryka to nowoczesne i innowacyjne zajęcia wspierające rozwój dzieci poprzez stymulację wszystkich zmysłów. Są to warsztaty, które wykorzystują różnorodne metody pracy, promując w ten sposób harmonijne doskonalenie umiejętności. Dzięki nim maluchy mogą osiągnąć lepszą integrację sensoryczną, co pozwala na optymalną zdolność do odbierania bodźców światła, dźwięku, zapachów, smaków i dotyku.
Zobacz więcejMultisensoryka ma również szerokie zastosowanie w praktyce edukacyjnej, między innymi w żłobkach i przedszkolach, czy na zajęciach dodatkowych. Pomaga to lepiej zrozumieć dziecięcy świat, dostosować metody pracy do podopiecznych oraz prowadzić profesjonalną opiekę na najwyższym poziomie.

Multisensoryka – co to jest?

Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy nie tylko z kwestii jak wychować dziecko dwujęzyczne, ale także jak ważna w życiu każdego dziecka jest multisensoryka. Co to jest zatem za rodzaj zajęć? Multisensoryka wykorzystuje techniki angażujące wiele zmysłów jednocześnie, co pozwala na lepszą i głębszą komunikację ze światem. Umożliwia osiągnięcie pełniejszego zrozumienia otoczenia oraz pozwala na sprawniejsze poruszanie się w środowisku. Przyczynia się także do rozwoju osób najmłodszych, pomagając im stać się bardziej samodzielnymi i radzić sobie z codziennym życiu.

Multisensoryka dla dzieci w Pomarańczowej Ciuchci

Multisensoryka dla dzieci w Pomarańczowej Ciuchci to specjalnie opracowany program edukacyjny, który dostarcza dzieciom wszechstronnego rozwoju sensomotorycznego. Nauka przeplata się u nas z zabawą poprzez różnorodne sensoryczne doświadczenia, które prowadzone są w przyjaznym, ciekawym i inspirującym otoczeniu. Zajęcia mają charakter wspomagający rozwój i wspierający integrację sensoryczną. Multisensoryka Warszawa minimalizuje także ryzyko wystąpienia deficytów, które mogą być wynikiem tzw. deprywacji sensorycznej spowodowanej niedostateczną ilością różnorodnych bodźców potrzebnych do prawidłowego rozwoju dziecka. W trakcie zajęć pedagog jest w stanie zdiagnozować profil sensoryczny dziecka, czyli określić, czy maluch szuka zbyt dużo bodźców lub konsekwentnie ich unika. To ważny krok w wykryciu zaburzeń integracji sensorycznej. Dzięki multisensoryce opiekunowie uczą się, jak w odpowiedni sposób stymulować zmysły podopiecznych poprzez prostą aktywność i zabawę. 

Multisensoryka Warszawa – profesjonalna kadra

Przedszkola prywatne w Warszawie Pomarańczowa Ciuchcia, w których odbywają się zajęcia multisensoryczne to miejsca, w których nigdy nie zmuszamy i nie robimy nic na siłę. Zajęcia są tak zaaranżowane, aby każdy z maluchów znalazł coś dla siebie. Staramy się podążać za dziećmi i pod tym kątem modyfikować zabawy. Co ważne, Ty jako rodzic otrzymujesz od nas informacje, w jaki sposób bawić się ze swoim skarbem. Wszystkie zajęcia w naszych placówkach są prowadzone przez doświadczonych i wykwalifikowanych pedagogów, którzy nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje, uczestnicząc w różnego rodzaju szkoleniach, kursach i warsztatach. To pozwala im być na bieżąco z nowymi metodami nauczania, a także doskonalić swoje umiejętności pracy z uczniami, zarówno indywidualnie, jak i w grupie. Nasi opiekunowie to osoby z pasją do swojej pracy, które potrafią zarażać entuzjazmem i motywować maluchów do nauki, a także pomagać im w osiąganiu sukcesów. Dbają o to, aby zajęcia były interesujące i atrakcyjne.

Multisensoryka – zabawy

Jak wygląda w naszych placówkach multisensoryka? Zabawy dla najmłodszych mają zróżnicowany charakter. W naszych placówkach takich jak przedszkole dwujęzyczne Warszawa Włochy program zajęć obejmuje między innymi:
 • aktywności sensoryczne bazujące na teorii integracji sensorycznej;
 • zabawy muzyczne, muzyczno-ruchowe i piosenki;
 • zabawy z chustą animacyjną;
 • przesypywanki;
 • zabawy z masami sensorycznymi;
 • ścieżki sensoryczne;
 • malowanie rękami i stopami;
 • umożliwienie podopiecznym możliwości poznawania różnych faktur i materiałów;
 • zabawy ruchowe i aktywności wspierające motorykę;
 • zabawy inspirowane elementami pedagogiki Marii Montessori.

Multisensoryka to angażowania wielu zmysłów jednocześnie w procesie uczenia się lub doświadczania świata. Multisensoryka w przedszkolu, takim jak Pomarańczowa Ciuchcia, to przede wszystkim ukierunkowana zabawa mająca na celu poznawanie świata za pomocą zmysłów. Jej celem jest optymalne wspieranie rozwoju mózgu i posługiwania się zmysłami. Podczas zajęć Multisensoryki dostarczamy dzieciom bardzo różnorodnych bodźców wspierających ich integrację sensoryczne, stymulujemy wszystkie zmysły: wzroku, dotyku, węchu, słuchu, smaku, czucie głębokie, równowagę.

Integracja sensoryczna to proces, dzięki któremu mózg przetwarza informacje odbierane z różnych zmysłów, co pozwala na skoordynowaną i celową reakcję na otoczenie. W codziennym życiu przedszkolaka przejawia się to poprzez zdolność do skoncentrowania się na zadaniu mimo otaczających bodźców, zgranie ruchowe podczas zabaw czy zdolność do radzenia sobie z nowymi doświadczeniami sensorycznymi.

Integracja sensoryczna pomaga dzieciom w prawidłowym przetwarzaniu bodźców sensorycznych. W efekcie dzieci potrafią lepiej koncentrować się, uczestniczyć w aktywnościach grupowych w przedszkolu, a także radzić sobie z trudnymi emocjami i stresującymi sytuacjami. Prawidłowa integracja sensoryczna wspiera rozwój motoryczny, poznawczy i społeczno-emocjonalny dziecka.

Zabawy z integracji sensorycznej w przedszkolu powinny angażować różne zmysły, np.

 • Zabawy z masą solną czy ciastoliną, które angażują zmysł dotyku.
 • Korzystanie z instrumentów muzycznych dla rozwoju słuchu.
 • Tworzenie obrazów za pomocą różnych materiałów (np. piasku, ryżu, kaszy) dla integracji wzroku i dotyku.
 • Wykorzystywanie węchu poprzez wąchanie różnych materiałów czy przypraw.
 • Zabawy ruchowe, takie jak kręcenie hula-hop czy skakanka, które integrują zmysł równowagi.

Wypełnij formularz i skontaktuj się z Nami

Zapisz się na dzień otwarty

Kliknij by zapisać się na dzień otwarty do wybranej placówki.

Umów się na rozmowę

Kliknij by umówić rozmowę z dyrektorem wybranej placówki

Weź udział wraz ze swoim dzieckiem w Dniu Otwartym w wybranej placówce Pomarańczowej Ciuchci.
👉🏻 Kliknij przycisk poniżej i wypełnij formularz. Do zobaczenia! 🧡