fbpx

Pozytywna dyscyplina

Z dumą i radością informujemy, że Przedszkola Pomarańczowa Ciuchcia jako pierwsze w Polsce otrzymały CERTYFIKAT PRAKTYKÓW POZYTYWNEJ DYSCYPLINY.

Oznacza to, że realizujemy program wychowawczy oparty o potrzebę przynależności, znaczenia i bezpieczeństwa, jaką mają dzieci. Respektując w sposób szczególny prawa dzieci do tego, aby były traktowane z takim samym szacunkiem jak dorośli, skupiamy się na pozytywnym wyznaczaniu reguł i uczeniu dzieci tego, co uznajemy za ważne, czyli: kompetencji społecznych, empatii, samokontroli, motywacji, umiejętności współpracy oraz krytycznego myślenia.

Chcesz wyposażyć swoje dziecko w kompetencje społeczne, które ułatwią mu relacje z rówieśnikami, nauczą współpracy, wzmocnią poczucie własnej wartości, pomogą zrozumieć i wyrażać emocje?

W Pomarańczowej Ciuchci: 

 • pomożemy Twojemu dziecku odkryć, jak bardzo jest zdolne i kompetentne, zachęcimy je do konstruktywnego używania swojej osobistej siły i autonomii
 • wzmocnimy poczucie własnej wartości, pewności siebie, wewnętrzną motywację do działania
 • nauczymy efektywnej komunikacji, umiejętności rozwiązywania problemów, budowania trwałych relacji
  i nawiązywania przyjaźni
 • nauczymy samodzielności i niezależności.

 

Jak to robimy? 

 • Programy opieramy na relacji, więzi i poczuciu bezpieczeństwa. 
 • Respektujemy prawo dzieci do tego, aby były traktowane z takim samym szacunkiem jak dorośli. 
 • Kierujemy się zasadą jednoczesnej uprzejmości i stanowczości. 
 • Pozwalamy dzieciom na rozwijanie wrodzonej potrzeby wnoszenia autentycznego i wartościowego wkładu w czasie codziennych czynności i zajęć, nie robimy za dziecko tego, co może zrobić samo. Stwarzamy przedszkolakom maksymalnie dużo okazji do ćwiczenia nowych umiejętności i uczenia się na błędach.
 • Promujemy  współpracę i empatię, zachęcamy do pomagania innym.
 • Rozwijamy u dzieci wewnętrzne źródło samokontroli i uczciwość tak, aby potrafiły postępować właściwie – niezależnie od kar i nagród. 
 • Zamiast na konsekwencjach skupiamy się na rozwiązaniach – zapraszając dzieci do aktywnego rozwiazywania problemów, pozwalamy im odkrywać własne kompetencje i zdolności.
 • Uczymy wytrwałości stosując zachęty zamiast pochwał.   
 • Polecenia zastępujemy pytaniami pełnymi ciekawości – rozwijając motywację, umiejętność współpracy i krytycznego myślenia. 

Superwizję działań prowadzonych w Przedszkolach Pomarańczowa Ciuchcia prowadzi prekursorka Pozytywnej Dyscypliny w Polsce i jedyny certyfikowany trener Pozytywnej Dyscypliny wieku wczesnodziecięcego oraz Pozytywnej dyscypliny w klasie Sylwia Anderson–Hanney.
Nad realizacją zadań czuwa dyrektor ds. projektów i edukator Pozytywnej dyscypliny  Joanna Goc–Matyskiel.

Nauczyciele ze wszystkich Przedszkoli Pomaranczowa Ciuchcia od października 2019 roku regularnie uczestniczą w szkoleniach w zakresie praktycznego wykorzystywania strategii Pozytywnej Dyscypliny w codziennej pracy dydaktyczno-wychowawczej.

Jesteśmy przekonani, że najlepsze efekty przynosi spójność metod wychowawczych stosowanych w domu i przedszkolu, dlatego cyklicznie prowadzimy szkolenia z zakresu Pozytywnej Dyscypliny dla rodziców, w ramach POMARANCZOWEJ AKADEMII RODZICA. 

 

Używamy plików cookies. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
polityka prywatności, polityka cookies