fbpx

Święta z dzieckiem – to dopiero magiczne chwile! Przeżyjmy je razem..

Święta Bożego Narodzenia to czas szczególny, nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci. To bez wątpienia ulubione święta każdego malucha. Czy dziecko jest bowiem w stanie oprzeć się magii kolorowych bombek, jaskrawych światełek, pierwszego śniegu i oczywiście prezentów pod choinką? Często nie jesteśmy nawet świadomi co możemy zrobić, aby najbliższe święta były jeszcze bardziej wyjątkowe. Odpowiedź jest bardzo prosta – nie bójmy się przygotowań razem z dziećmi i zaprośmy nasze pociechy do wspólnego celebrowania Świąt Bożego Narodzenia.

Wprowadzenie do zwykłych, codziennych czynności kilka ciekawych i twórczych pomysłów spowoduje, że świąteczne przygotowania nie będą dla dorosłych męczące, a przedszkolak nie pozostanie na drugim planie. Takie spędzenie czasu z dzieckiem wpłynie w pozytywny sposób na jego rozwój emocjonalno – społeczny i edukacyjny. Te chwile nabiorą szczególnego charakteru, a wspólne przygotowania nie zatracą przy tym rodzinnej atmosfery i ducha Świąt.

Czas przed Bożym Narodzeniem

Pojęcie „upływu czasu” jest dla wielu dzieci trudne do zrozumienia. Patrząc
w kalendarz nie do końca są w stanie określić, kiedy właściwie nadejdą te długo wyczekiwanie Święta? Rodzice w prosty sposób mogą przybliżyć przedszkolakowi co oznacza, że Święta będą za miesiąc. Świetną możliwością jest wspólne stworzenie kalendarza na którym będą zaznaczane charakterystyczne czynności wykonywane przed Bożym Narodzeniem. Oznaczenia kolejnych dni mogą występować nie tylko w formie naklejek czy kolorowych magnesów. Konkretną datę w kalendarzu dziecko może zaznaczyć własnoręcznie wykonanym rysunkiem np. przedstawiającym siebie podczas porządków czy pieczenia pierniczków.

Coraz bliżej Świąt…

Często nawet nie zdajemy sobie sprawy jaki zachwyt i radość może spowodować u naszej pociechy możliwość wspólnego sprzątania w okresie przedświątecznym. Włączanie malucha w czynności porządkowe nie tylko odciąży rodzica, ale sprawi, że dziecko poczuje się potrzebne i docenione. Chwaląc za wykonaną pracę znacząco wpłyniemy na jego poczucie własnej wartości. Nie bójmy się dać 3-latkowi ściereczki, czy pozwolić 4-latkowi na „odkurzenie” swojego pokoju. Kupując dziecięcy zestaw do sprzątania przyczynimy się do jeszcze większego zaangażowania malucha w pomoc przy porządkowaniu domu, nie tracąc przy tym frajdy i dobrej zabawy.

Większość przedszkolaków chciałaby i jest w stanie pomagać rodzicom również w kuchni. Rodzicu! – pozwól swojemu maluchowi wsypać mąkę do miski, ubić pianę z białek, lepić, wałkować ciasto na pierniczki. Nie bójmy się pobrudzonego blatu, ubrania, bowiem wspólne zabawy w kuchni nie tylko łączą emocjonalnie, ale również wpływają na wiele obszarów rozwojowych dziecka. Wyrabianie, ugniatanie, wałkowanie, formowanie to nic innego jak ćwiczenia małej motoryki, które zaprocentują w późniejszej nauce pisania. Wspólne dodawanie produktów można połączyć z edukacją matematyczną i językową. Przeliczanie wsypanych szklanek mąki czy łyżek cukru doskonali umiejętności dziecięcego liczenia, a zagadki słowne (dzielenie wyrazów na sylaby, głoski, odgadywanie pierwszej litery w danym składniku) działają korzystnie na rozwój językowy. W formie zabawy możemy również wpłynąć na aparat artykulacyjny dziecka. Upieczone ciasto, skrojoną sałatkę możemy wąchać, dmuchać, próbować, aby później w „magiczny” sposób zamienić nasz języczek w ściereczkę i czyścić nim zęby, usta, policzki po zjedzonych smakołykach. W ten sposób niejeden niejadek stanie się smakoszem wielu potraw.

Świąteczny czas

Największą wartość ma to, w co wkładamy swoje serce. Spróbujmy zastąpić kupowane prezenty własnoręcznie wykonanymi podarunkami. Aniołek z masy solnej, kolorowa ramka na zdjęcie to upominki, które mają wartość sentymentalną i wywołają uśmiech u każdego.

Ubieranie choinki to ważny, a zarazem ulubiony element Świąt każdego członka rodziny, zarówno tego starszego jak i młodszego. Aby przybliżyć dzieciom tradycję corocznego ubierania drzewka zaproponujmy swoim pociechom wykonanie ozdób choinkowych. Klejenie łańcuchów z kolorowych papierów, sreberek czy wstążek nie tylko sprawi ogromną frajdę całej rodzinie, ale udoskonali u malucha umiejętność posługiwania się rożnymi narzędziami np. nożyczkami, dziurkaczem, spinaczami. Przewlekanie wyciętych tasiemek i stworzenie niepowtarzalnych, kolorowych bombek poprzez obsypywanie ich brokatami, kuleczkami z plasteliny czy wydzieranym papierem rozwinie wyobraźnie, usprawni koordynację wzrokowo – ruchową i wyćwiczy paluszki dziecka. Malcowi dostarczamy również w ten sposób nowych wrażeń dotykowych, które stanowią integralny element prawidłowego rozwoju sensorycznego.

W dzień Wigilii przy ferworze pracy nie zapomnijmy o świątecznym nastroju. Spróbujmy nie denerwować się, gdy dzieci wciąż zadają pytanie: Mamo?? Tato?? Kiedy będą prezenty?! Zaangażujmy je w przygotowanie wigilijnej kolacji, pozwólmy nakryć do stołu, ułożyć sianko czy rozłożyć obrus. Pomoże to rodzicom, a dowartościuje dzieci. W ten dzień nie zapomnijmy również o najważniejszym… o rozbrzmiewających dźwiękach kolęd, uśmiechach od ucha do ucha i wypatrywaniu pierwszej gwiazdki.

Sonia Skubalska, Joanna Kowalska

nauczycielki w Przedszkolach Pomarańczowa Ciuchcia

Zapisz się do Newsletter'a

Chcę otrzymywać porady ekspertów oraz informacje o najważniejszych wydarzeniach
w Pomarańczowej Ciuchci.

Udostępnij

Udostępnij na facebook
Udostępnij na linkedin
Udostępnij na twitter
Udostępnij na email

Zobacz więcej

Aktualności

Nauczyciele #CiuchciaTeam w roli aktorów 🧡

Nauczyciele #CiuchciaTeam Bielany w roli aktorów w przedstawieniu „Wiosenne kłopoty Smerfów”.   Z okazji pierwszych Dni Wiosny nasi nauczyciele z Pomarańczowej Ciuchci na Bielanach sprawili

Chcesz wiedzieć więcej ?

Skontaktuj się z nami

Weź udział wraz ze swoim dzieckiem w Dniu Otwartym w wybranej placówce Pomarańczowej Ciuchci.
👉🏻 Kliknij przycisk poniżej i wypełnij formularz. Do zobaczenia! 🧡