Dwujęzyczność – jak wpływa na rozwój dziecka?
Czy dzieci powinny uczyć się obcego języka już od kołyski? Dwujęzyczność od dawna jest przedmiotem akademickich dyskusji i sporów. Dlatego bierzemy ją pod lupę. Rozmaite badania potwierdzają, że dwujęzyczność niesie za sobą szereg pozytywnych skutków. Zatem, jak wpływa na rozwój dziecka, i co jeszcze należy o niej wiedzieć?
Edukacja przedszkolna to pierwszy krok Twojego dziecka na drodze do sukcesu w dorosłym życiu. Ten temat omówiliśmy szerzej, w jednym z naszych poprzednich wpisów. Tymczasem, rozkładamy na czynniki pierwsze dwujęzyczność. Zapraszamy do lektury.
Dwujęzyczność – im wcześniej, tym lepiej
Gwoli ścisłości, w pierwszej kolejności zdefiniujmy krótko termin bilinguis. Dwujęzyczność, bo to właśnie oznacza, jest niczym innym, jak zdolnością do posługiwania się dwoma językami, ale w taki sposób jak osoby jednojęzyczne.
Naukowcy z Uniwersytetu w Minnesocie dowiedli, że czas pomiędzy 8 a 10 miesiącem życia jest kluczowy dla rozwoju części mózgu odpowiedzialnej za mowę i jej rozumienie. Zdaniem amerykańskich badaczy wystarczy zaledwie 12 godzinnych sesji z native speakerem, by dziecko miało taką samą percepcję języka obcego, co ojczystego…
Co więcej, w ciągu pierwszych lat życia mózg jest najbardziej chłonny i plastyczny – to właśnie w tym okresie powstają i utrwalają się połączenia neuronalne. Nic dziwnego, że wielu naukowców wskazuje ten czas za najbardziej odpowiedni do nauki języków. A za ich radami niezwłocznie podążają zatroskani rodzice.
Dwujęzyczność – jak wpływa na rozwój dziecka?
Najnowsze wyniki badań potwierdzają, że wychowywanie dziecka w środowisku dwujęzycznym wspomaga proces jego rozwoju, pozytywnie wpływając m.in. na elastyczne i abstrakcyjne myślenie. Ponadto rozwija pamięć krótkotrwałą i ma niebagatelny wpływ na szybsze opanowanie nowego języka. Kładąc odpowiednio duży nacisk na naukę, z czasem słownik dziecka będzie o wiele bogatszy i pozwoli swobodnie posługiwać się dwoma systemami językowymi.
Co równie ważne, badania potwierdzają, że dwujęzyczność nie wpływa negatywnie na znajomość ojczystego języka wśród dzieci uczęszczających do dwujęzycznego przedszkola. Dlatego też, mając na uwadze pozytywny rozwój dzieci, w naszych przedszkolach oferujemy rodzicom możliwość zapisu dziecka do grup dwujęzycznych. Decydując się na nasze przedszkole masz pewność, że Twoje dziecko rozwija się we właściwy i bezpieczny sposób.
A jakie są Wasze spostrzeżenia na temat dwujęzyczności? Podzielcie się swoją opinią w komentarzu!