fbpx

Zaplanuj Wielkanoc z dzieckiem!

Święta Wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami. Co zrobić, aby czas przygotowań przebiegał radośnie i spokojnie zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci? Warto sprawdzić kilka przydatnych pomysłów, które pomogą wspólnie zaangażować się w atmosferę zbliżającego się święta.

Wspólne sprzątanie

Przedświąteczne porządki pochłaniają moc czasu i energii dorosłych. Zabierając się do pracy, każdy ma nadzieję, że mieszkanie uda się posprzątać możliwie szybko. Trzeba jednak wziąć pod uwagę stałą obecność malucha, który będzie domagał się naszej atencji i przerywał rozpoczętą pracę. Dlatego warto zaangażować dziecko w pomoc przy sprzątaniu w taki sposób, aby odczuwało nie tylko dumę i satysfakcję z wykonanej pracy, ale również świetnie się przy tym bawiło. Dzięki temu na dłuższy czas skupi się na powierzonym mu zadaniu.

Maluchy uwielbiają zabawy, przy których mogą trochę się pochlapać, dlatego można poprosić dziecko, aby umyło z kurzu drobne [i koniecznie nietłukące się!] elementy w misce z wodą.  Można również wyjąć produkty z domowej spiżarki i zaproponować ich segregowanie i odkładanie w odpowiednio wyznaczone miejsce. Świetnie sprawdzą się tutaj wycięte z kolorowych papierów figury geometryczne – maluch może odkładać owoce i warzywa do pojemnika z czerwonym kołem, a makarony i ryże do szafki z zielonym kwadratem.

Świąteczne dekoracje

Wspólne szykowanie świątecznych dekoracji to dla dzieci jedna z bardziej ulubionych i przyjemnych form spędzania czasu. Malowanie pisanek farbkami i brokatami to tylko jedna z niewielu aktywności, którym warto się zająć. Odpowiedzialność za sadzenie rzeżuchy lub owsa, a następnie codzienne dbanie o podlewanie nasionek możemy powierzyć naszemu szkrabowi. Układanie święconki w koszyczku, kwiatów w wazonie, a także dekorację pokoju dziecka również warto zostawić jego kreatywności. Przeszukując internet, można natrafić na moc ciekawych inspiracji, które pomogą rodzicowi stworzyć razem z dzieckiem wyjątkowe dekoracje świąteczne.

Przedświąteczne zakupy

Jeżeli na duże, wielkanocne zakupy wybieramy się razem z potomkiem, można przygotować dla niego osobną, obrazkową listę zakupów. Jego zadaniem będzie odszukanie w sklepie odpowiednich produktów, dzięki czemu szkrab na dłużej skupi swoją uwagę na zadaniu i nie będzie się nudzić.

Wspólne gotowanie

Podczas gotowania również możemy liczyć na niemałą pomoc naszego dziecka. Najprostszym sposobem na jego zaangażowanie będzie odmierzanie i wsypywanie potrzebnych produktów. Maluch może również mieszać składniki, przygotowywać odpowiednie pojemniki, dekorować wypieki. Dziecko potrafi spędzić długi czas na ugniataniu i wycinaniu ciasta.

Pochłaniające zajęcia

Jeżeli będziemy chcieli zająć malucha czymś innym i mieć trochę czasu dla siebie, polecamy zabawę w ukryte jajka wielkanocne. Mogą to być zwykłe, czekoladowe jajeczka kupione w markecie, ukryte w różnych częściach domu/podwórka. Każde znalezione jajko musi zostać odnotowane przez dziecko na karcie np. rysunkiem zgodnym z kolorem opakowania lub miejscem znalezionego jajka.

A może Wy znacie ciekawe sposoby na zaangażowanie dziecka w świąteczne przygotowania? Jeżeli tak, koniecznie podzielcie się nimi z nami! 🙂

Anna Watras

pedagog – wychowanie wczesnoszkolne
i przedszkolne

Zapisz się do Newsletter'a

Chcę otrzymywać porady ekspertów oraz informacje o najważniejszych wydarzeniach
w Pomarańczowej Ciuchci.

Udostępnij

Udostępnij na facebook
Udostępnij na linkedin
Udostępnij na twitter
Udostępnij na email

Zobacz więcej

Aktualności

Nauczyciele #CiuchciaTeam w roli aktorów 🧡

Nauczyciele #CiuchciaTeam Bielany w roli aktorów w przedstawieniu „Wiosenne kłopoty Smerfów”.   Z okazji pierwszych Dni Wiosny nasi nauczyciele z Pomarańczowej Ciuchci na Bielanach sprawili

Chcesz wiedzieć więcej ?

Skontaktuj się z nami

Weź udział wraz ze swoim dzieckiem w Dniu Otwartym w wybranej placówce Pomarańczowej Ciuchci.
👉🏻 Kliknij przycisk poniżej i wypełnij formularz. Do zobaczenia! 🧡