fbpx

Jak rozwijać zainteresowania dziecka?

Nadchodzi czas, kiedy rodzic staje przed decyzją wyboru przedszkola dla swojej pociechy.  Kryteria szukania odpowiedniej placówki to zdecydowanie kwestia indywidualna, jednak każdy przyzna, że w dzisiejszych czasach przedszkola prześcigają się w różnorodności prezentowanych ofert.  I tak coraz częściej możemy natknąć się na miejsca o profilu eko, muzycznym lub językowym. Taka placówka wydaje się być fantastycznym rozwiązaniem dla rodzica, który chce ukierunkować dziecko w danej dziedzinie, jaką jest np. gra na instrumencie czy dwujęzyczność. Gdy jednak przyjrzymy się temu bliżej, zrodzi się jedno podstawowe pytanie: A co z rozwijaniem innych zainteresowań?

Trudno precyzyjnie określić, jakie upodobania może mieć 3-letnie dziecko. Rodzice bardzo często dostrzegają, że ich pociecha lubi podrygiwać w rytm muzyki, śpiewać, układać klocki lub bawić się samochodzikami. Są to zdecydowanie ważne obserwacje, jednak – jak wiemy – małe dziecko wciąż się rozwija i poznaje otaczający je świat. Dlatego może się okazać, że po roku maluch zamiast sięgać po układankę, dużo chętniej będzie spędzać czas przy malowaniu farbami. Starajmy się więc poszukać dla dziecka miejsca, gdzie będzie miało możliwość poznać i spróbować wielu aktywności. Jeżeli zdecydujemy się na przedszkole, w którym będą odbywały się tylko zajęcia muzyczne, to nasza pociecha wyłącznie w tym kierunku będzie się rozwijać. Pamiętajmy, że placówki proponujące wiele różnorodnych zajęć tak naprawdę pomagają dziecku poznać nieodkryte dotąd predyspozycje i talenty. Wszystkie warsztaty, w jakich uczestniczy przedszkolak, poza dobrą zabawą spełniają przede wszystkim zadanua społeczne, zdrowotne i edukacyjne. Zajęcia sportowe typu gimnastyka mają za zadanie kształtować prawidłową postawę, korygować jej wady oraz rozwijać cechy psychosomatyczne. Zajęcia rytmiczne są odpowiedzialne za uwrażliwianie na muzykę oraz pozwalają w konstruktywny sposób wyrazić emocje. Plastyka kształtuje postawę i inwencję twórczą, rozwija różne formy myślenia i postrzegania u dziecka. Taniec i balet pozwalają zużyć nadmiar energii, poprawiają koordynację ruchową. Nauka gry na instrumentach ćwiczy motorykę małą, uczy koncentracji uwagi, poprawia pamięć i ułatwia naukę. Judo poprawia ogólny rozwój fizyczny, kształtuje charakter i prawidłowy rozwój społeczny u dziecka. Nauka języków obcych rozwija umiejętności umysłowe, ułatwia opanowanie mowy, poszerza wiedzę dziecka o innych kulturach. Warsztaty dramy wzbogacają wyobraźnię, rozbudzają refleksje, pomagają w zrozumieniu różnych zachowań u innych.

Według teorii Howarda Gardnera, amerykańskiego psychologa i specjalisty psychologii uczenia się, każdy człowiek posiada zespół ośmiu inteligencji, rozwiniętych w różnym stopniu. Zalicza do nich inteligencje: językową, matematyczno-logiczną, ruchową, wizualno-przestrzenną, muzyczną, przyrodniczą, intrapersonalną oraz interpersonalną. Wszystkie z wymienionych inteligencji są równoprawnymi potencjałami, które można aktywować. Można je kształcić poprzez różnorodne ćwiczenia, a ich wachlarz, w tym stopień dominacji, zmienia się w trakcie rozwoju człowieka.

Dlatego starajmy się zapewnić dzieciom wszechstronny rozwój już od ich najmłodszych lat. Nie ograniczajmy swoich pociech, pozwólmy im zapoznać się  z każdą aktywnością. Niech później same zdecydują, co sprawia im największą radość. Dzięki temu przyczynimy się do rozbudzania w dzieciach zainteresowań i talentów oraz wzmocnimy ich wartości społeczne. 

Anna Watras

pedagog – wychowanie wczesnoszkolne
i przedszkolne

dyrektor przedszkola

Zapisz się do Newsletter'a

Chcę otrzymywać porady ekspertów oraz informacje o najważniejszych wydarzeniach
w Pomarańczowej Ciuchci.

Udostępnij

Udostępnij na facebook
Udostępnij na linkedin
Udostępnij na twitter
Udostępnij na email

Zobacz więcej

Aktualności

Nauczyciele #CiuchciaTeam w roli aktorów 🧡

Nauczyciele #CiuchciaTeam Bielany w roli aktorów w przedstawieniu „Wiosenne kłopoty Smerfów”.   Z okazji pierwszych Dni Wiosny nasi nauczyciele z Pomarańczowej Ciuchci na Bielanach sprawili

Chcesz wiedzieć więcej ?

Skontaktuj się z nami

Weź udział wraz ze swoim dzieckiem w Dniu Otwartym w wybranej placówce Pomarańczowej Ciuchci.
👉🏻 Kliknij przycisk poniżej i wypełnij formularz. Do zobaczenia! 🧡