Dieta planetarna – z czym to się je?
Dieta planetarna – w kilku słowach o tym, dlaczego warto zwrócić na nią uwagę i żyć wedle jej zasad. Zapraszamy do artykułu.
Dieta planetarna została opracowana przez naukowców i lekarzy, których celem było znalezienie remedium na osiągnięcie zrównoważonego wpływu na środowiskowo podczas produkcji żywności oraz poszukiwanie pełnowartościowego sposobu odżywiania się.
Podstawową zasadą diety planetarnej jest zmiana nawyków żywieniowych, w tym:
• Zmniejszenie spożycia czerwonego mięsa;
• Ograniczenie spożycia cukru;
• Podwojenie ilości zjadanych owoców, warzyw, roślin strączkowych i orzechów.
Stosując się do zasad diety planetarnej, powinniśmy także ograniczyć ilość spożywanych jajek, ryb oraz żywności wysokoprzetworzonej. Na naszym talerzu połowę powinny zajmować warzywa i owoce, a jedną trzecią pełnoziarniste zboża. Zdrowe nawyki żywieniowe pozwoliłaby na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, co miałoby znaczne przełożenie na ochronę środowiska.
Okiem ekspertki
Pani Małgorzata Krawczuk, dietetyk Przedszkola Pomarańczowa Ciuchcia:
„Żywienie dzieci zgodnie z dietą planetarną, niesie wiele korzyści dla ich zdrowia, poprzez ograniczenie spożycia wysokoprzetworzonych produktów, czerwonego mięsa i wędlin. Korzystanie z produktów rodzimych i tłuszczów, w których skład wchodzą NNKT, naturalne białka pochodzenia roślinnego oraz cukru zawartego w owocach, dostarczamy organizmowi prostych składników pozbawionych substancji dodatkowych (np. poprawiaczy smaku, barwników, przedłużaczy trwałości, zagęstników). Serwując produkty z dużą zawartością błonnika (mąka razowa , owsianki, naturalne płatki ), napędzamy układ trawienny i krążenia do prawidłowego działania. Zdrowa i odpowiednio skomponowana dieta zapewni prawidłowy rozwój fizyczny, emocjonalny i intelektualny. Ochroni komórki przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki tlenowe”.
Dieta planetarna – co jeszcze warto wiedzieć?
Założenia diety planetarnej są oparte na analizie, która sugeruje, że proporcje spożycia danych grup produktów, sprzyjają zmniejszeniu ryzyka rozwoju chorób przewlekłych oraz zachowaniu dobrego stanu zdrowia. A to przekłada się również na nasze samopoczucie. Wstępnie określono, że zmiana niezdrowej diety na dietę planetarną, może zapobiec nawet 11 milionom zgonów dorosłych rocznie. A równocześnie będzie stanowiła milowy krok do osiągnięcia zrównoważonej gospodarki żywnościowej.