Jak pobudzać dziecięcą ciekawość?

Jak pobudzać dziecięcą ciekawość?

Nie mam żadnych szczególnych uzdolnień. Cechuje mnie tylko ciekawość” – to słowa wypowiedziane przez jednego z najwybitniejszych fizyków w historii – Alberta Einstein’a. Zdania, które wiele mówią o tym, jak ważna w naszym życiu jest ciekawość wiedzy i świata.

Jak te zdania odnieść w kontekście naszych pociech? Jak pobudzać dziecięcą ciekawość? 

Na te i więcej pytań poznacie odpowiedzi w niniejszym wpisie.


Zanim dowiesz się, jak pobudzać dziecięcą ciekawość, zajrzyj do naszych poprzednich publikacji, które z całą pewnością okażą się dla Ciebie bardzo przydatne:


Ciekawość to pierwszy krok do sukcesu. 


To właśnie nasza niepohamowana chęć zdobywania i doświadczania jest jedną z najważniejszych cech, które mogą przybliżyć nas do osiągnięcia upragnionego celu i odniesienia sukcesu.
Dlatego w Przedszkolach Pomarańczowa Ciuchcia wiemy, jak ważne jest, aby od najmłodszych lat pobudzać ciekawość wśród dzieci – poprzez zabawę, kreatywne zajęcia, naukę języków obcych, eksperymentowanie i wspieranie zainteresowań.


Czym jest ciekawość?


Najprościej tłumacząc to pragnienie poznania czegoś, co jest w kręgu naszych zainteresowań. Może być związana z wieloma zjawiskami – nauką, przyrodą, matematyką, literaturą, muzyką czy sportem.
Najważniejsze, by temat zajęć i sposób ich prowadzenia był dla dziecka naturalnym bodźcem do nauki i rozwijania swoich zainteresowań. Dzięki ciekawości dzieci poznają, doświadczają, analizują i eksperymentują.

A przecież nam – rodzicom – zależy na tym najbardziej. Szczególnie na początku ścieżki edukacyjnej dziecka, czyli w przedszkolu. Ważne jest to, aby każdy maluch znalazł coś, w czym będzie mógł się rozwijać i naturalnie pracować nad swoją samoświadomością i pewnością siebie. Wiele z osób, które osiągnęły sukces w życiu dorosłym, mówi o tym, że najważniejsza w ich ścieżce rozwoju była ciekawość i możliwość nieustannego próbowania i wyciągania wniosków ze swoich błędów.


Ciekawość małych odkrywców nie zna granic.

Mózg dzieci w wieku przedszkolnym jest niczym gąbka – chłonie wszystko, co jest interesujące i nowe. Pracuje tak energicznie po to, by jak najszybciej przygotować się do samodzielności i aktywnego działania. Dzieci posiadają w sobie niezwykłą ciekawość świata – chcą wszystkiego dotknąć, spróbować i zobaczyć.

Proces uczenia zawsze zaczyna się od ciekawości. Zainteresowania dziecka daną aktywnością, przedmiotem, zjawiskiem czy historią. Im dziecko jest ciekawsze, tym nauka będzie dla niego przyjemniejsza, łatwiejsza, a przede wszystkim skuteczniejsza!

W Pomarańczowej Ciuchci prowadzimy wiele kół zainteresowań i zawsze staramy się, aby dziecko mogło samo wybrać, na które zajęcia będzie uczęszczać. Dzieciom proponujemy: zabawę z LEGO, Małego Einstein’a, zumbę, robotykę, język hiszpański, akrobatykę, naukę gry na pianinie i inne. Wszystko po to, by miało wybór i mogło się właściwie rozwijać.


Jak pobudzać dziecięcą ciekawość?


Przede wszystkim skupmy się na tym, aby nasze pociechy były prawdziwymi poszukiwaczami przygód, chłonnymi nowej wiedzy! Podczas codziennych zajęć w Przedszkolu Pomarańczowa Ciuchcia proponujemy wiele ciekawych aktywności związanych z przyrodą i matematyką. Ponadto wspieramy zainteresowania dzieci, poświęcając im czas na zabawy, które rozwijają wyobraźnię i pobudzają kreatywność.
Zajęcia o kosmosie, zdrowym odżywianiu, zjawiskach przyrodniczych, program “Mały finansista” czy starannie przygotowane tygodnie tematyczne, dotyczące konkretnych tematów edukacyjnych – to jedne z wielu aktywności, które proponujemy naszym przedszkolakom z myślą o zaszczepieniu w nich ciekawości do świata!


Już wiecie, jak pobudzać dziecięcą ciekawość. Pamiętajcie, że przedszkole to nie tylko miejsce, w którym dziecko powinno czuć się bezpiecznie i dobrze bawić. To mogą zapewnić wszystkie placówki. U nas liczy się przede wszystkim zaangażowanie dziecka w poznawaniu siebie i otaczającego świata – z myślą o jego przyszłości i wielu wspaniałych sukcesach.

“Przedszkola Pomarańczowa Ciuchcia – z myślą o dobru Twojej rodziny”

Zapisz się do Newsletter'a

Chcę otrzymywać porady ekspertów oraz informacje o najważniejszych wydarzeniach
w Pomarańczowej Ciuchci.

Udostępnij

Udostępnij na facebook
Udostępnij na linkedin
Udostępnij na twitter
Udostępnij na email

Zobacz więcej

Aktualności

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 

Miło nam poinformować, że wszystkie przedszkola Pomarańczowa Ciuchcia dołączyły do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i otrzymały dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dzięki

Chcesz wiedzieć więcej ?

Skontaktuj się z nami