Dieta planetarna – z czym to się je?

Dieta planetarna – z czym to się je?
 

Dieta planetarna – w kilku słowach o tym, dlaczego warto zwrócić na nią uwagę i żyć wedle jej zasad. Zapraszamy do artykułu.

Dieta planetarna została opracowana przez naukowców i lekarzy, których celem było znalezienie remedium na osiągnięcie zrównoważonego wpływu na środowiskowo podczas produkcji żywności oraz poszukiwanie pełnowartościowego sposobu odżywiania się.

Podstawową zasadą diety planetarnej jest zmiana nawyków żywieniowych, w tym:

•         Zmniejszenie spożycia czerwonego mięsa;

•         Ograniczenie spożycia cukru;

•         Podwojenie ilości zjadanych owoców, warzyw, roślin strączkowych i orzechów.

Stosując się do zasad diety planetarnej, powinniśmy także ograniczyć ilość spożywanych jajek, ryb oraz  żywności wysokoprzetworzonej. Na naszym talerzu połowę powinny zajmować warzywa i owoce, a jedną trzecią pełnoziarniste zboża. Zdrowe nawyki żywieniowe pozwoliłaby na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, co miałoby znaczne przełożenie na ochronę środowiska.

Okiem ekspertki

Pani Małgorzata Krawczuk, dietetyk Przedszkola Pomarańczowa Ciuchcia:
 

„Żywienie dzieci zgodnie z dietą planetarną, niesie wiele korzyści dla ich zdrowia, poprzez ograniczenie spożycia wysokoprzetworzonych  produktów, czerwonego mięsa  i wędlin. Korzystanie z produktów rodzimych i tłuszczów, w których skład wchodzą NNKT, naturalne białka pochodzenia roślinnego oraz cukru zawartego w owocach, dostarczamy organizmowi  prostych składników pozbawionych substancji dodatkowych (np. poprawiaczy smaku, barwników, przedłużaczy trwałości, zagęstników). Serwując produkty z dużą zawartością błonnika (mąka razowa , owsianki, naturalne płatki ), napędzamy układ trawienny i krążenia do prawidłowego działania. Zdrowa i odpowiednio skomponowana dieta zapewni prawidłowy rozwój fizyczny, emocjonalny i intelektualny. Ochroni komórki przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki tlenowe”. 
 

Dieta planetarna – co jeszcze warto wiedzieć?
 

Założenia diety planetarnej są oparte na analizie, która sugeruje, że proporcje spożycia danych grup produktów, sprzyjają zmniejszeniu ryzyka rozwoju chorób przewlekłych oraz zachowaniu dobrego stanu zdrowia. A to przekłada się również  na nasze samopoczucie.  Wstępnie określono, że zmiana niezdrowej diety na dietę planetarną, może zapobiec nawet 11 milionom zgonów dorosłych rocznie. A równocześnie będzie stanowiła milowy krok do osiągnięcia zrównoważonej gospodarki żywnościowej.

Zapisz się do Newsletter'a

Chcę otrzymywać porady ekspertów oraz informacje o najważniejszych wydarzeniach
w Pomarańczowej Ciuchci.

Udostępnij

Udostępnij na facebook
Udostępnij na linkedin
Udostępnij na twitter
Udostępnij na email

Zobacz więcej

Aktualności

Nasi absolwenci zaczęli naukę w szkole!

Nasi absolwenci rozpoczęli naukę w szkole! Kochani, chcielibyśmy Wam coś powiedzieć… Tyle razy zastanawialiście się wspólnie z Nami, jak to będzie usiąść w szkolnej ławce,

Aktualności

Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024! 🧡

Rozpoczynamy pomarańczowy rok przedszkolny 2023/2024!   Przed Nami nowe, ciekawe wyzwania, radosne przygody i mnóstwo dobrej zabawy, czyli to, co w Pomarańczowej Ciuchci lubimy najbardziej!

Chcesz wiedzieć więcej ?

Skontaktuj się z nami