Dieta planetarna – z czym to się je?

Dieta planetarna – z czym to się je?
 

Dieta planetarna – w kilku słowach o tym, dlaczego warto zwrócić na nią uwagę i żyć wedle jej zasad. Zapraszamy do artykułu.

Dieta planetarna została opracowana przez naukowców i lekarzy, których celem było znalezienie remedium na osiągnięcie zrównoważonego wpływu na środowiskowo podczas produkcji żywności oraz poszukiwanie pełnowartościowego sposobu odżywiania się.

Podstawową zasadą diety planetarnej jest zmiana nawyków żywieniowych, w tym:

•         Zmniejszenie spożycia czerwonego mięsa;

•         Ograniczenie spożycia cukru;

•         Podwojenie ilości zjadanych owoców, warzyw, roślin strączkowych i orzechów.

Stosując się do zasad diety planetarnej, powinniśmy także ograniczyć ilość spożywanych jajek, ryb oraz  żywności wysokoprzetworzonej. Na naszym talerzu połowę powinny zajmować warzywa i owoce, a jedną trzecią pełnoziarniste zboża. Zdrowe nawyki żywieniowe pozwoliłaby na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, co miałoby znaczne przełożenie na ochronę środowiska.

Okiem ekspertki

Pani Małgorzata Krawczuk, dietetyk Przedszkola Pomarańczowa Ciuchcia:
 

„Żywienie dzieci zgodnie z dietą planetarną, niesie wiele korzyści dla ich zdrowia, poprzez ograniczenie spożycia wysokoprzetworzonych  produktów, czerwonego mięsa  i wędlin. Korzystanie z produktów rodzimych i tłuszczów, w których skład wchodzą NNKT, naturalne białka pochodzenia roślinnego oraz cukru zawartego w owocach, dostarczamy organizmowi  prostych składników pozbawionych substancji dodatkowych (np. poprawiaczy smaku, barwników, przedłużaczy trwałości, zagęstników). Serwując produkty z dużą zawartością błonnika (mąka razowa , owsianki, naturalne płatki ), napędzamy układ trawienny i krążenia do prawidłowego działania. Zdrowa i odpowiednio skomponowana dieta zapewni prawidłowy rozwój fizyczny, emocjonalny i intelektualny. Ochroni komórki przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki tlenowe”. 
 

Dieta planetarna – co jeszcze warto wiedzieć?
 

Założenia diety planetarnej są oparte na analizie, która sugeruje, że proporcje spożycia danych grup produktów, sprzyjają zmniejszeniu ryzyka rozwoju chorób przewlekłych oraz zachowaniu dobrego stanu zdrowia. A to przekłada się również  na nasze samopoczucie.  Wstępnie określono, że zmiana niezdrowej diety na dietę planetarną, może zapobiec nawet 11 milionom zgonów dorosłych rocznie. A równocześnie będzie stanowiła milowy krok do osiągnięcia zrównoważonej gospodarki żywnościowej.

Zapisz się do Newsletter'a

Chcę otrzymywać porady ekspertów oraz informacje o najważniejszych wydarzeniach
w Pomarańczowej Ciuchci.

Udostępnij

Udostępnij na facebook
Udostępnij na linkedin
Udostępnij na twitter
Udostępnij na email

Zobacz więcej

Aktualności

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 

Miło nam poinformować, że wszystkie przedszkola Pomarańczowa Ciuchcia dołączyły do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i otrzymały dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dzięki

Chcesz wiedzieć więcej ?

Skontaktuj się z nami