Ciepło.. Gorąco… Uwaga, upał!

Tegoroczna fala upałów nadeszła z impetem i z dnia na dzień temperatury stają się coraz wyższe. Małe dzieci są szczególnie narażone  na szkodliwe działanie słońca, ponieważ ich organizm nie potrafi sobie jeszcze poradzić ze skutkami przegrzania. W jaki sposób pomóc maluchowi przetrwać upały? Poniżej znajdziecie kilka przydatnych rad.

Nawadnianie to jedna z najważniejszych czynności, o której powinniśmy pamiętać. Na letnie upały najlepsza będzie woda o niskiej zawartości składników mineralnych. Nie powinna być bardzo zimna, aby nie narażać dziecka na infekcję gardła. Warto pomyśleć również o schładzaniu szkraba wodą, chociażby w sprayu. Najlepsza byłaby jednak orzeźwiająca kąpiel, dzięki której dziecko od razu poczuje się lepiej.

Koniecznie zadbaj o odpowiednie ubranie dla malucha. Nie muszą być to krótkie spodenki i bluzeczka bez ramiączek. Najważniejsze, aby zapewnić odzież przewiewną i z naturalnych tkanin. Aby unikać eksponowania skóry na słońce, dobrym pomysłem będzie znalezienie ubranek bawełnianych lub lnianych, które osłonią ramiona i plecy. Nie można zapomnieć również o kremie z wysokim filtrem, który uchroni dziecko przed szkodliwym promieniowaniem UV i oparzeniem. Jeżeli jesteś zwolennikiem naturalnych kosmetyków, poszukaj oleju z nasion malin, który doskonale zabezpieczy skórę Twojego malucha.

Postaraj się jak najwięcej czasu przebywać z dzieckiem w cieniu, szczególnie w godzinach 10:00-15:00, kiedy słońce jest najbardziej intensywne. Podczas zabawy w piaskownicy lub na spacerze w wózku, warto pomyśleć o parasolu. Koniecznie zabierz ze sobą również cienką czapeczkę lub kapelusz, które osłonią główkę malucha.

Podczas wakacyjnych upałów obowiązkowo chroń również oczy dziecka, które są bardzo wrażliwe. Podczas zakupu okularków pamiętaj, że muszą być wyposażone w odpowiednie filtry, które osłonią wzrok przed szkodliwym promieniowaniem.

Wszystkie z powyższych rad możesz równie dobrze sprawdzić na sobie – dzięki temu razem z malcem łatwiej zniesiecie wysokie temperatury. Rozsądne spędzanie wakacji to ogromna przyjemność. Odpowiednio dawkowane słońce korzystnie wpływa na organizm, między innymi wyzwalając witaminę D3 oraz endorfiny – zarówno u małych, jak i dużych amatorów letniej pogody 🙂  

Anna Watras

pedagog – wychowanie wczesnoszkolne
i przedszkolne

dyrektor przedszkola

Zapisz się do Newsletter'a

Chcę otrzymywać porady ekspertów oraz informacje o najważniejszych wydarzeniach
w Pomarańczowej Ciuchci.

Udostępnij

Udostępnij na facebook
Udostępnij na linkedin
Udostępnij na twitter
Udostępnij na email

Zobacz więcej

Aktualności

Nasi absolwenci zaczęli naukę w szkole!

Nasi absolwenci rozpoczęli naukę w szkole! Kochani, chcielibyśmy Wam coś powiedzieć… Tyle razy zastanawialiście się wspólnie z Nami, jak to będzie usiąść w szkolnej ławce,

Aktualności

Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024! 🧡

Rozpoczynamy pomarańczowy rok przedszkolny 2023/2024!   Przed Nami nowe, ciekawe wyzwania, radosne przygody i mnóstwo dobrej zabawy, czyli to, co w Pomarańczowej Ciuchci lubimy najbardziej!

Chcesz wiedzieć więcej ?

Skontaktuj się z nami