fbpx

Zerówka w szkole czy w przedszkolu?

Zerówka w szkole czy w przedszkolu? Na co powinni zwrócić uwagę rodzice, którzy stoją przed podjęciem takiej decyzji? Jeżeli szukasz odpowiedzi na to pytanie – zapraszamy do lektury.

Te artykuły również Cię zainteresują:

Nauka poprzez zabawę

Po pierwsze należy zaznaczyć, że zarówno zerówka szkolna, jaki i przedszkolna realizują tę samą podstawę programową. Warto jednak zwrócić uwagę na specyfikę przedszkola, która sprzyja temu, że zajęcia edukacyjne (kształtujące kompetencje językowe, matematyczne, przyrodnicze, artystyczne) mają przede wszystkim formę zabaw dydaktycznych. Aktywizują dzieci, rozbudzają ich ciekawość świata, motywują do działania. Wbrew panującemu powszechnie przekonaniu, że „zabawa to tylko zabawa” – jest najskuteczniejszym i najlepszym sposobem nauki. Pozwala dzieciom na przyswajanie nowych wiadomości i umiejętności w przystępny, naturalny i atrakcyjny dla nich sposób.

Program dydaktyczny

Zerówka w szkole czy przedszkolu? Kolejnym ważnym argumentem, który warto wziąć pod uwagę jest program zajęć dodatkowych. W przedszkolach – szczególnie niepublicznych jest on zdecydowanie bardziej urozmaicony. Dzieci mają możliwość uczestniczenia w zajęciach rytmiki, gimnastyki, baletu, szachów, a także wycieczkach, spotkaniach i projektach, które nie tylko uatrakcyjniają edukację, ale przede wszystkim pozwalają na odkrywanie talentów i wszechstronny rozwój.

Dwujęzyczność

Zdecydowanym atutem zerówki przedszkolnej jest edukacja dwujęzyczna, która obecnie jest realizowana w większości niepublicznych placówek. Dzieci zanurzone są w języku angielskim, który na równi z językiem polskim towarzyszy każdej czynności: posiłkom, spacerom, zabawom i odpoczynkowi. Oprócz tego dzieci codziennie uczestniczą w zajęciach dydaktycznych, używając przy tym języka angielskiego.

Środowisko sprzyjające rozwojowi

Kontynuowanie zerówki w przedszkolu, to pozostawienie dziecka w przyjaznym, bezpiecznym, znanym otoczeniu, pod opieką ulubionych nauczycieli, którzy bardzo dobrze znają dziecko, są świadomi jego zdolności, kompetencji, możliwości. Dzięki temu mogą efektywniej wspierać je w procesie osiągnięcia dojrzałości szkolnej. Skupić się na rozwijaniu kompetencji i umiejętności gwarantujących przyszły sukces szkolny tj. samodzielność, sprawność w komunikowaniu swoich potrzeb, umiejętność wyrażania emocji, gotowość do odnajdywania się w nowych sytuacjach, radzenia sobie w sytuacji porażki i oceny.

Planowanie czasu

Przed podjęciem decyzji należy wziąć pod uwagę aspekt organizacyjny. Przedszkola, zwłaszcza niepubliczne, pracują również w wakacje i dni wolne od nauki szkolnej – a szkoła nie. Warto mieć świadomość, że decydując się na zerówkę szkolną, musimy mieć pomysł na to, w jaki sposób zorganizujemy dziecku opiekę przez około 80 dni w roku.

Równie istotne jest to, ile czasu i w jakiej formie dziecko spędzi w szkole lub w przedszkolu. Zajęcia w zerówce szkolnej trwają 3-4 godziny. Resztę czasu dzieci przebywają w świetlicy szkolnej. Warto więc przyjrzeć się jej organizacji i sposobie funkcjonowania.

Zbilansowana dieta i aktywność na świeżym powietrzu

W przypadku przedszkola nic się nie zmieni. Życie zerówki przedszkolnej toczy się w ustalonym, znanym z poprzednich lat rytmie, z czasem na zabawę, naukę, ale również na posiłki – których przygotowaniem nie musisz się zajmować. Przedszkolaki poza obiadem (który również możesz wykupić w szkole) jedzą w przedszkolu śniadanie i podwieczorek – zdrowe i zbilansowane posiłki.
Dodatkowo każdego dnia dużo czasu spędzają na zabawie na świeżym powietrzu – na co nie zawsze pozwala organizacja świetlicy szkolnej.

Zerówka w szkole czy w przedszkolu – fakty i mity

Wielu rodziców uważa, że dziecku łatwiej wdrożyć się do nauki dzięki temu, że otoczenie zmienia się na szkolne. Prawda jednak jest zupełnie inna.
Wyznacznikiem dojrzałość szkolnej nie jest szkolna ławka, ale zbiór cech psychofizycznych dziecka, które ukształtowały się w pierwszych latach jego życia i umożliwiają mu przystosowanie się do nauki w szkole.
Pokutuje także stwierdzenie, że sześciolatki, które idą do szkoły, są bardziej zmotywowane do nauki niż te przedszkolne. Praktyka pokazuje jednak, że dzieci sześcioletnie – niezależnie od tego, czy znajdują się w środowisku przedszkolnym czy szkolnym – z natury są ciekawe świata i wewnętrznie zmotywowane do nabywania nowych umiejętności. Czerpią naturalną radość i satysfakcję z rozwoju i możliwości, jakimi zostały obdarzone.

Zerówka w szkole czy przedszkolu? Podsumowanie

Zastanawiasz się, co wybrać? Zerówka w szkole czy przedszkolu? Wybór nie jest łatwy, dlatego postaw na to, co będzie najlepsze dla dziecka. To co bardziej będzie odpowiadało jego i Twoim potrzebom, rodzinnej organizacji i logistyce. Jeśli masz wątpliwości, warto skonsultować się z przedszkolnym nauczycielem wychowawcą. Dobrze byłoby też, gdyby samo dziecko mogło opowiedzieć się za opcją najbardziej mu pasującą. Przede wszystkim jednak warto zaufać swojej intuicji. W końcu to Ty jesteś ekspertem od swojego dziecka. Znasz je i rozumiesz jak nikt inny.

Prawda jest taka, że jeśli decyzję podejmiesz w zgodzie ze sobą, to niezależnie od tego, jaka będzie – okaże się dobrym wyborem. Pamiętaj o pozytywnym nastawieniu, bo ono udzieli się również dziecku. Nie ma nic lepszego niż wspólne czerpanie radości z oczekiwania na zerówkową przygodę.

Autorka publikacji: Joanna Goc-Matyskiel

Zapisz się do Newsletter'a

Chcę otrzymywać porady ekspertów oraz informacje o najważniejszych wydarzeniach
w Pomarańczowej Ciuchci.

Udostępnij

Udostępnij na facebook
Udostępnij na linkedin
Udostępnij na twitter
Udostępnij na email

Zobacz więcej

Aktualności

Nauczyciele #CiuchciaTeam w roli aktorów 🧡

Nauczyciele #CiuchciaTeam Bielany w roli aktorów w przedstawieniu „Wiosenne kłopoty Smerfów”.   Z okazji pierwszych Dni Wiosny nasi nauczyciele z Pomarańczowej Ciuchci na Bielanach sprawili

Aktualności

Targi EXPO Our Kids

Pomarańczowa Ciuchcia i Gaudeamus na EXPO Szkół Niepublicznych Our Kids 2024! Wybór odpowiedniej szkoły, przedszkola lub żłobka to jedna z najważniejszych decyzji w życiu rodziny.

Chcesz wiedzieć więcej ?

Skontaktuj się z nami

Weź udział wraz ze swoim dzieckiem w Dniu Otwartym w wybranej placówce Pomarańczowej Ciuchci.
👉🏻 Kliknij przycisk poniżej i wypełnij formularz. Do zobaczenia! 🧡