fbpx

Jesienna plucha – zabawy z dzieckiem w pigułce

esienne dni ciągną się w nieskończoność. Za oknem plucha i wiatr, a Twojemu dziecku znudziła się zabawa zabawkami. O wyjściu na podwórko nie ma mowy, wszystko tonie w błocie i kałużach. W domu zostało do zrobienia kilka drobnych porządków i ugotowanie obiadu, a maluch domaga się Twojej uwagi. Co zrobić, aby wypełnić ten czas dziecku? Wbrew pozorom to nic trudnego – wystarczy odrobina kreatywności. Aby było jeszcze prościej –  przedstawiamy Państwu kilka naszych pomysłów na „jesienne zabawy w pigułce”.
  

Ziemniaczane pieczątki

Zabawa, którą dorośli dobrze pamiętają ze swojego dzieciństwa. Wycinamy w połówkach ziemniaków rozmaite wzory. Nasza pociecha maczając kształty w farbie może tworzyć niesamowite, stemplowe historie, które nieco ubarwią deszczowe popołudnie.

Ziarnko do ziarnka

W domowej spiżarce skrywa się wiele ciekawych pomocy do zabaw, z których istnienia nawet nie zdajemy sobie sprawy. Do dużej miski wystarczy wsypać i wymieszać ze sobą drobne makarony, kasze, ryż. Wręczamy dziecku dodatkowo łyżkę, kilka małych pojemniczków i… Mamy zorganizowaną zabawę na długi, długi czas!

Łowimy rybki

Zabawy z wodą to coś, co maluchy wprost uwielbiają! Przygotowujemy dwie sporych rozmiarów miski. Podłogę lub stół zabezpieczamy folią lub rozciętym workiem. Miski stawiamy obok siebie na folii, napełniamy wodą i do jednej z nich dorzucamy np. klocki, czyli nasze „rybki”. Jako wędka posłuży nam kuchenne siteczko. Zadaniem malucha jest wyławianie klocków i przerzucanie ich z jednej miski do drugiej.

Fabryka faktur

Jednym z darów jakimi bogato obdarza nas jesień, są różnorodne liście spadające z drzew. Przygotowujemy kilka liści, papier xero i kredki. Na pojedyncze liście kładziemy kartkę a następnie zamalowujemy ją kredkami. Na papierze odbije się faktura liścia. Wystarczy jednorazowa prezentacja, aby nasz maluch wiedział jak stworzyć więcej kolorowych prac.

Jesienne zgadywanki

Na stole układamy różnorodne owoce i warzywa: jabłka, marchewkę, gruszki, cukinię, jarzębinę, żołędzie, kasztany, dynię. Wszystko, co akurat mamy pod ręką. Zadaniem dziecka jest opisanie danego warzywa tak, aby nie wymówić jego nazwy. Zadaniem rodzica jest jej odgadnięcie.

Jesienne stworki

Znów bardzo przydadzą nam się różnorodne warzywa i owoce: marchewka, ziemniaki, jabłka. Przygotowujemy również inne pomoce takie jak klej, bibuła, kolorowy papier, nożyczki czy włóczka,  które maluch będzie mógł wykorzystać do stworzenia swoich własnych, wymyślonych stworków. Kiedy będą już gotowe, dziecko może zorganizować z nich np. teatrzyk, na który wieczorem zaprosi pozostałych członków rodziny.

Kuchcikowo

Dzieci bardzo lubią pomagać dorosłym w ich codziennych czynnościach. Doskonałym pomysłem będzie zatem zorganizowanie dla malucha jakiegoś zadania w kuchni. Może to być umycie produktów do zupy, posegregowanie zakupów, a może stworzenie przekąski w postaci sałatki z ugotowanych warzyw?

Oczywiście to tylko szczypta możliwości, z jakich skorzystać mogą Państwo podczas organizowania domowych zabaw dla swoich dzieci. Mamy nadzieję, że jesienny okres będzie dla Państwa wspaniałą sposobnością na ciekawe spędzanie czasu ze swoją pociechą.  

Anna Watras

pedagog – wychowanie wczesnoszkolne
i przedszkolne

dyrektor przedszkola

Zapisz się do Newsletter'a

Chcę otrzymywać porady ekspertów oraz informacje o najważniejszych wydarzeniach
w Pomarańczowej Ciuchci.

Udostępnij

Udostępnij na facebook
Udostępnij na linkedin
Udostępnij na twitter
Udostępnij na email

Zobacz więcej

Aktualności

Nauczyciele #CiuchciaTeam w roli aktorów 🧡

Nauczyciele #CiuchciaTeam Bielany w roli aktorów w przedstawieniu „Wiosenne kłopoty Smerfów”.   Z okazji pierwszych Dni Wiosny nasi nauczyciele z Pomarańczowej Ciuchci na Bielanach sprawili

Chcesz wiedzieć więcej ?

Skontaktuj się z nami

Weź udział wraz ze swoim dzieckiem w Dniu Otwartym w wybranej placówce Pomarańczowej Ciuchci.
👉🏻 Kliknij przycisk poniżej i wypełnij formularz. Do zobaczenia! 🧡