fbpx

Jak pobudzać dziecięcą ciekawość?

Jak pobudzać dziecięcą ciekawość?

Nie mam żadnych szczególnych uzdolnień. Cechuje mnie tylko ciekawość” – to słowa wypowiedziane przez jednego z najwybitniejszych fizyków w historii – Alberta Einstein’a. Zdania, które wiele mówią o tym, jak ważna w naszym życiu jest ciekawość wiedzy i świata.

Jak te zdania odnieść w kontekście naszych pociech? Jak pobudzać dziecięcą ciekawość? 

Na te i więcej pytań poznacie odpowiedzi w niniejszym wpisie.


Zanim dowiesz się, jak pobudzać dziecięcą ciekawość, zajrzyj do naszych poprzednich publikacji, które z całą pewnością okażą się dla Ciebie bardzo przydatne:


Ciekawość to pierwszy krok do sukcesu. 


To właśnie nasza niepohamowana chęć zdobywania i doświadczania jest jedną z najważniejszych cech, które mogą przybliżyć nas do osiągnięcia upragnionego celu i odniesienia sukcesu.
Dlatego w Przedszkolach Pomarańczowa Ciuchcia wiemy, jak ważne jest, aby od najmłodszych lat pobudzać ciekawość wśród dzieci – poprzez zabawę, kreatywne zajęcia, naukę języków obcych, eksperymentowanie i wspieranie zainteresowań.


Czym jest ciekawość?


Najprościej tłumacząc to pragnienie poznania czegoś, co jest w kręgu naszych zainteresowań. Może być związana z wieloma zjawiskami – nauką, przyrodą, matematyką, literaturą, muzyką czy sportem.
Najważniejsze, by temat zajęć i sposób ich prowadzenia był dla dziecka naturalnym bodźcem do nauki i rozwijania swoich zainteresowań. Dzięki ciekawości dzieci poznają, doświadczają, analizują i eksperymentują.

A przecież nam – rodzicom – zależy na tym najbardziej. Szczególnie na początku ścieżki edukacyjnej dziecka, czyli w przedszkolu. Ważne jest to, aby każdy maluch znalazł coś, w czym będzie mógł się rozwijać i naturalnie pracować nad swoją samoświadomością i pewnością siebie. Wiele z osób, które osiągnęły sukces w życiu dorosłym, mówi o tym, że najważniejsza w ich ścieżce rozwoju była ciekawość i możliwość nieustannego próbowania i wyciągania wniosków ze swoich błędów.


Ciekawość małych odkrywców nie zna granic.

Mózg dzieci w wieku przedszkolnym jest niczym gąbka – chłonie wszystko, co jest interesujące i nowe. Pracuje tak energicznie po to, by jak najszybciej przygotować się do samodzielności i aktywnego działania. Dzieci posiadają w sobie niezwykłą ciekawość świata – chcą wszystkiego dotknąć, spróbować i zobaczyć.

Proces uczenia zawsze zaczyna się od ciekawości. Zainteresowania dziecka daną aktywnością, przedmiotem, zjawiskiem czy historią. Im dziecko jest ciekawsze, tym nauka będzie dla niego przyjemniejsza, łatwiejsza, a przede wszystkim skuteczniejsza!

W Pomarańczowej Ciuchci prowadzimy wiele kół zainteresowań i zawsze staramy się, aby dziecko mogło samo wybrać, na które zajęcia będzie uczęszczać. Dzieciom proponujemy: zabawę z LEGO, Małego Einstein’a, zumbę, robotykę, język hiszpański, akrobatykę, naukę gry na pianinie i inne. Wszystko po to, by miało wybór i mogło się właściwie rozwijać.


Jak pobudzać dziecięcą ciekawość?


Przede wszystkim skupmy się na tym, aby nasze pociechy były prawdziwymi poszukiwaczami przygód, chłonnymi nowej wiedzy! Podczas codziennych zajęć w Przedszkolu Pomarańczowa Ciuchcia proponujemy wiele ciekawych aktywności związanych z przyrodą i matematyką. Ponadto wspieramy zainteresowania dzieci, poświęcając im czas na zabawy, które rozwijają wyobraźnię i pobudzają kreatywność.
Zajęcia o kosmosie, zdrowym odżywianiu, zjawiskach przyrodniczych, program “Mały finansista” czy starannie przygotowane tygodnie tematyczne, dotyczące konkretnych tematów edukacyjnych – to jedne z wielu aktywności, które proponujemy naszym przedszkolakom z myślą o zaszczepieniu w nich ciekawości do świata!


Już wiecie, jak pobudzać dziecięcą ciekawość. Pamiętajcie, że przedszkole to nie tylko miejsce, w którym dziecko powinno czuć się bezpiecznie i dobrze bawić. To mogą zapewnić wszystkie placówki. U nas liczy się przede wszystkim zaangażowanie dziecka w poznawaniu siebie i otaczającego świata – z myślą o jego przyszłości i wielu wspaniałych sukcesach.

“Przedszkola Pomarańczowa Ciuchcia – z myślą o dobru Twojej rodziny”

Zapisz się do Newsletter'a

Chcę otrzymywać porady ekspertów oraz informacje o najważniejszych wydarzeniach
w Pomarańczowej Ciuchci.

Udostępnij

Udostępnij na facebook
Udostępnij na linkedin
Udostępnij na twitter
Udostępnij na email

Zobacz więcej

Aktualności

Nauczyciele #CiuchciaTeam w roli aktorów 🧡

Nauczyciele #CiuchciaTeam Bielany w roli aktorów w przedstawieniu „Wiosenne kłopoty Smerfów”.   Z okazji pierwszych Dni Wiosny nasi nauczyciele z Pomarańczowej Ciuchci na Bielanach sprawili

Chcesz wiedzieć więcej ?

Skontaktuj się z nami

Weź udział wraz ze swoim dzieckiem w Dniu Otwartym w wybranej placówce Pomarańczowej Ciuchci.
👉🏻 Kliknij przycisk poniżej i wypełnij formularz. Do zobaczenia! 🧡