fbpx

Jak oduczyć dziecko noszenia pieluszki?

Zbliżający się moment pójścia dziecka do przedszkola to dobra okazja, aby wprowadzić kilka zmian z zakresu samodzielności. W tym czasie wielu rodziców staje przed trudnym zadaniem nauczenia brzdąca funkcjonowania bez pieluszki. Spróbujemy podrzucić kilka cennych rad, które mogą ułatwić lekcje treningu czystości zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom.

Przede wszystkim należy pamiętać, że każdy maluch jest inny i każdy rozwija się w swoim tempie: jeden szybciej, inny troszkę wolniej.  Nie ma też określonego wieku, w którym należy zacząć oduczać dziecko noszenia pieluszki. Moment dojrzałości do rozpoczęcia treningu czystości nadchodzi mniej więcej między 15. a 36. miesiącem życia.  Wszystko zależne jest od indywidualnych predyspozycji malucha.

Jeżeli stwierdzisz, że nadszedł czas nauczenia Twego dziecka tej umiejętności, pamiętaj, aby odpowiednio się do tego przygotować. Zarezerwuj swój czas, który w pełni poświęcisz swojemu szkrabowi.

Zdecyduj, czym zastąpicie pieluszki: nocnikiem czy nakładką na ubikację? Każde z nich ma swoje wady i zalety: nocnikiem możemy dowolnie manipulować i ustawiać w niemal każdym miejscu w domu, natomiast po każdorazowym użyciu wymaga mycia. Nakładka lepiej sprawdzi się podczas podróży, po jej użyciu wystarczy spuścić wodę w toalecie.

Gdy dokonasz wyboru pamiętaj, aby wyjaśnić dziecku, do czego służy nocnik lub nakładka oraz jak z nich korzystać. Możesz rozpocząć od sadzania na nocniku lalek lub misiów. Ustaw nocnik w miejscu dostępnym dla malucha, dzięki temu szybciej się z nim oswoi. Warto wspólnie wybrać się do sklepu i pozwolić wybrać dziecku nakładkę lub nocnik, co zachęci je do korzystania z niego. 

Zaprzestań zakładania pieluszki w ciągu dnia, ale zatrzymaj ją w nocy. Pogrążony we śnie brzdąc nie poczuje potrzeby skorzystania z toalety, a mokra niespodzianka może go zniechęcić do dalszych lekcji.

Postaw na regularność i cierpliwość. Pamiętaj, aby każdego wieczoru i poranka sadzać dziecko na nocniku – dzięki temu łatwiej zapamięta, kiedy należy robić siku.

Obserwuj, kiedy córeczka lub syn ma regularne i powtarzalne czasy moczenia pieluszki. To pomoże ustalić Ci najlepszy moment posadzenia dziecka na nocniku.

Wielu rodziców na rozpoczęcie treningu czystości preferuje lato. Kiedy jest ciepło i niekontrolowana stróżka popłynie po nóżkach malucha, nie ma obaw, że nabawi się niechcianego przeziębienia.

Bądź wsparciem dla swojej pociechy. Nigdy nie krytykuj, jeżeli przydarzy mu się „mokra wpadka”, ale wytłumacz, że najlepszym sposobem na uniknięcie podobnych sytuacji jest siadanie na nocnik. Zawsze chwal i nagradzaj jego sukcesy.

Nie przejmuj się bałaganem, który powstanie podczas lekcji. Dobrze jest zwinąć dywan i zabezpieczyć fotele lub kanapę starym kocem.

Pamiętaj – nic na siłę. Nie wolno zbyt mocno naciskać na malucha. To może przynieść dokładnie odwrotny efekt.

I najważniejsze: wytrwałość prowadzi do sukcesu. Zachowaj spokój i uwierz w swoje dziecko! Przekonasz się, że dzięki Twojej pomocy uda mu się osiągnąć cel. 

Anna Watras

pedagog – wychowanie wczesnoszkolne
i przedszkolne

dyrektor przedszkola

Zapisz się do Newsletter'a

Chcę otrzymywać porady ekspertów oraz informacje o najważniejszych wydarzeniach
w Pomarańczowej Ciuchci.

Udostępnij

Udostępnij na facebook
Udostępnij na linkedin
Udostępnij na twitter
Udostępnij na email

Zobacz więcej

Aktualności

Nauczyciele #CiuchciaTeam w roli aktorów 🧡

Nauczyciele #CiuchciaTeam Bielany w roli aktorów w przedstawieniu „Wiosenne kłopoty Smerfów”.   Z okazji pierwszych Dni Wiosny nasi nauczyciele z Pomarańczowej Ciuchci na Bielanach sprawili

Chcesz wiedzieć więcej ?

Skontaktuj się z nami

Weź udział wraz ze swoim dzieckiem w Dniu Otwartym w wybranej placówce Pomarańczowej Ciuchci.
👉🏻 Kliknij przycisk poniżej i wypełnij formularz. Do zobaczenia! 🧡