fbpx

Czy dzieci przejmują zachowania rodziców?

Czy dzieci przejmują zachowania rodziców?


Rodzice są wzorem do naśladowania dla swoich dzieci, a one są z kolei ich lustrzanym odbiciem. Nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Dlatego w niniejszym wpisie, postaramy się odpowiedzieć na jedno z najczęściej zadawanych pytań: czy dzieci przejmują złe zachowania rodziców? Zapraszamy do lektury.


Jaki rodzic, takie dziecko. 


Zastanawiasz się, czy dzieci przejmują złe zachowania rodziców? Odpowiedź, choć wydaje się prosta, to wiele osób może zaskoczyć. Wbrew pozorom najmłodsi nie mają we krwi złego zachowania ani nie wyssały go z mlekiem matki – po prostu są najlepszymi z obserwatorów. 

Pamiętacie momenty, w których dzieci zwracając się do Was, używały Waszych słów czy stwierdzeń? Najmłodsi uważnie obserwują, jak mama z tatą interpretują świat, traktują innych ludzi i nawiązują relacje, a także, jakie mają podejście do swojej pracy i obowiązków.


Jeżeli jeszcze tego nie widzisz – poczekaj. Przyjdzie czas, w którym będziesz obserwować u swojego dziecka swoje dobre cechy, ale niestety też wady. To naturalne. Z czasem na pewno zauważysz, jak Twoje postępowanie i słowa przyczyniają się do motywacji i nastawienia Twojego dziecka, które zacznie je odzwierciedlać, będąc już nastolatkiem lub dorosłą osobą.


Dziecko czujnie obserwuje, to co robisz i mówisz. Nieświadomie interpretuje Twoje zachowania i powiela je w relacjach z innymi ludźmi. Często również, wtedy, kiedy nie ma Ciebie obok.

Rodzicu, pracuj nad sobą!


Bardzo ważne, aby świadomie analizować swoje zachowania, ponieważ to od mamy i taty dzieci uczą się szacunku, pokory, umiejętności zarządzania pieniędzmi, nawiązywania relacji, empatii, motywacji do pracy i wielu, wielu innych. Nasze pociechy obserwują to, jak interpretujemy świat, traktujemy innychludzi czy nawiązujemy relacje.


Mówi się, że nie robią tego, co im powiemy, natomiast zdecydowanie naśladują to, co sami robimy. Analizują, uczą się i wyciągają wnioski, zdecydowanie szybciej niż myślisz. Są odbiciem rodziców i ich zachowań.


Psychologowie dziecięcy twierdzą, że w głowie dziecka najbardziej utrwalają się codzienne zachowania rodziców – ich nawyki, ton głosu, tendencja do krytykowania i narzekania, czy nastawienie do innych ludzi.


Przecież skoro mama i tata tak robią – to znaczy, że to musi być jedyny możliwy sposób na prawidłowe zachowania. Często wysyłamy również sprzeczne informacje – mówimy, że nie wolno czegoś robić, a potem sami zachowujemy się dokładnie tak samo. Znacie to z doświadczenia? Pewnie zna to każdy rodzic.


To właśnie z tych powodów naprawdę warto pracować nad swoimi zachowaniami i przede wszystkim wyciągać wnioski z popełnionych błędów.

Bądź najlepszą wersją siebie. 


Czy dzieci przejmują złe zachowania rodziców? Oczywiście, że tak. Nieświadomie przekazujemy naszym pociechom złość, lęk, frustrację i podejście do życia, ale także radość, pozytywne nastawienie, wiarę we własne możliwości i ekspresję.


Pamiętajcie, że dziecko na tym etapie rozwoju nie będzie umieć obiektywnie ocenić sytuacji i modyfikować swoich zachowań, podejmując decyzję – “tata nie powinien tak mówić”. My dorośli często mamy z tym problem, jednak to od nas zależy, jakie wzorce przekażemy naszym pociechom.


Pamiętajmy, że najważniejsi jesteśmy w tym my i nasze zachowania. Pracując nad sobą – nad nawykami, nastawieniem, motywacją i zachowaniami – dajesz przykład i pomagasz właściwie rozwijać się swojemu dziecku, które będzie czerpało od Ciebie najlepsze wzorce. Pamiętaj o tym!


Pomarańczowa Ciuchcia i wyjątkowe szkolenia dla rodziców


Już wiesz, że dzieci przejmują złe zachowania od rodziców. Mamy nadzieję, że nasz poradnik to dobry początek do pracy nad umiejętnościami rodzicielskimi. W Przedszkolach Pomarańczowa Ciuchcia dbamy o to, by rodzice mieli możliwość pracy nad swoimi kompetencjami. Bardzo nam na tym zależy. Dlatego systematycznie proponujemy opiekunom udział w szkoleniach i warsztatach, które mogą przyczynić się do lepszego zrozumienia swojego dziecka. To wcale nie musi być trudne! Wystarczy jedynie zmienić podejście i nie powielać błędów.

Uwierzcie Nam, naprawdę warto – zaufały już nam setki rodziców, dla których liczy się nie tylko dobro dziecka, ale i całej rodziny. Rozumiemy to i chcemy Wam pomóc.


“Przedszkola Pomarańczowa Ciuchcia, z myślą o dobru Twojej rodziny”

Zapisz się do Newsletter'a

Chcę otrzymywać porady ekspertów oraz informacje o najważniejszych wydarzeniach
w Pomarańczowej Ciuchci.

Udostępnij

Udostępnij na facebook
Udostępnij na linkedin
Udostępnij na twitter
Udostępnij na email

Zobacz więcej

Aktualności

Nauczyciele #CiuchciaTeam w roli aktorów 🧡

Nauczyciele #CiuchciaTeam Bielany w roli aktorów w przedstawieniu „Wiosenne kłopoty Smerfów”.   Z okazji pierwszych Dni Wiosny nasi nauczyciele z Pomarańczowej Ciuchci na Bielanach sprawili

Chcesz wiedzieć więcej ?

Skontaktuj się z nami

Weź udział wraz ze swoim dzieckiem w Dniu Otwartym w wybranej placówce Pomarańczowej Ciuchci.
👉🏻 Kliknij przycisk poniżej i wypełnij formularz. Do zobaczenia! 🧡